staye-young

چگونه مغزمان را جوان نگه داریم؟

۱- باهوش بمانید

در تئوری، برای نگه داشتن بدن در شرایط خوب همه چیز مشخص است. شما فقط نیاز دارید که متعهد به یک رژیم سالم باشید و ورزش کنید. به سادگی این قانون ساده به سلامت مغز شما نیز کمک می کند.

۲- مغز خود را فعال نگه دارید

خیلی مهم است که همیشه مغز شما در حال کار کردن باشد. اما خواندن کتاب و جدول حل کردن به تنهایی کافی نیست. یادگیری مهارت جدید تفاوت قابل ملاحظه ای را ایجاد می کند. یادگیری مهارت جدید می تواند به جلوگیری از کاهش کارایی و توقف مغز کمک کند.

  • مهارت جدید – بر روی گروهی از افراد بالای ۶۰ سال آموزش پینگ پونگ نشان داد که این آموزش و یادگیری تاثیر فوق العاده ای بر روی عملکرد مغز آنها داشت، در بسیاری از آنها کورتکس(قشر مخ) که قسمت فکرکردن مغز است، بزرگتر شد.
  • نواختن موزیک – نواختن موسیقی قسمتهای مختلفی از مغر را درگیر می کند. به علت اینکه نواحی متفاوتی در یک زمان در حال کار کردن هستند و هردو کره مغز را بهم متصل می کنند، در نتیجه تمرین بسیار خوبی می باشد. شما هیچ وقت برای یادگیری پیر نیستید، در تحقیقاتی در آمریکا مشخص شد که  نواختن پیانو باعث افزایش حافظه و دیگر عملکرد شناختی برای افراد بین ۶۰ تا ۸۵ سال می شود.
  • ورزش کردن – ورزش کارایی مغز را مانند بدن افزایش میدهد. شما می توانید سلولهای بخشی از مغز به نام هیپوکامپوس را که کلید اصلی حافظه است را با ورزش کردن افزایش دهید. اما فکر نکنید که حتما باید یک ورزش سنگین مانند وزنه برداری یا دوی ماراتون را شروع کنید. بلکه تحقیقات نشان داده است که با یک ساعت پیاده روی سریع دو بار در هفته می توانید با افزایش فعالیت شیمیایی باعث رشد سلولهای جدید مغز در هیپوکامپوس شوید.

۳- مغز را تغذیه کنید

خوردن غذاهای سالم یک نقش اصلی در جوان ماندن مغز ما دارد. ماهی، امگا ۳، میوه و سبزیجات تازه، میوه های بنفش مانند انواع تمشک ها و سبزیجات بنفش مانند بادمجان برای افزایش کارایی مغز استفاده کنید.

۴- فعالیت اجتماعی

در نهایت، بشر یک گونه اجتماعی است، ما به یکدیگر برای زنده ماندن نیاز داریم.

فعالیت های اجتماعی درست مانند فعالیتهایی مانند خواندن و جدول حل کردن مغز شما را تحریک می کند. دقیقا مانند یادگیری مهارت جدید و فعالیت فیزیکی عمل می کند. تحقیقات نشان داده است کسانیکه که تنها هستند دوبرابر افراد اجتماعی دچار بیماری آلزایمر و جنون می شوند.