Activity-Family-Walk

چند فعالیت خانوادگی برای آخر هفته

هیچی بهتر از یک برنامه ریزی برای روزهای آخر هفته حال خانواده را جا نمی آورد، کودکان از اینکه فعالیتی با پدر یا مادر خود انجام دهند بسیار لذت می برند. تعدادی فعالیت که در آخر هفته می توانید با فرزندانتان داشته باشید در این مقاله برای شما لیست شده اند که باعث می شود از بودن در کنار همدیگر لذت ببرید. هنگامیکه پدر و مادر با فرزندشان وقت می گذرانند با سلیقه و استعداد فرزندشان بیشتر آشنا می شوند و در عین حال می توانند بسیاری از آموزشها را در حین بازی به او آموزش دهند.

 • ستاره ها را بینید

برای شروع تلسکوپ بخرید. سپس در حیاط خانه تان یا بر روی پشت بام مکانی را در نظر داشته باشید که بتوانید تلسکوپ را قرار دهید و دید شما باز باشد. سپس بعد از شام به تغییرات آسمان در ساعت به ساعت یا شب به شب نگاه کنید. یه کم هوای تازه قبل از خواب به خواب بهتر کودتان کمک می کند.

 • بیرون غذا بخورید

غذاهای عجیب غریب و جدید را امتحان کنید، مثلا غذای تایلندی، چینی، هندی و …. به رستورانهای بین المللی که در اطرافتان هست بروید و غذاهای ملتهای مختلف را امتحان کنید. حتما تجربه جالبی می تواند برای کودک شما باشد، همچنین می توانید از اینترنت کمی در مورد فرهنگ آن کشور تحقیق کنید، انواع غذا ها و نحوه سرو غذا در آن کشور هم میتواند جالب باشد.

 • داوطلبانه

راه های زیادی برای شرکت دادن کودکان و نوجوانان در اجتماع و فعالیتهای اجتماعی و داوطلبانه وجود دارد، برای مثال مکانهای عمومی زیادی وجود دارد که می توانید در آنجا نهال بکارید یا آموزش گلکاری دید. میتوانید این مراکز را شناسایی کنید و ساعتی را با کودکتان به گلکاری بپردازید. راه دیگر کمک به مراکز حمایت از حیوانات است یا سر زدن به خانه سالمندان برای کمک به آنها .

 • پیدا کردن گنج

در باغچه حیاط تان مقداری سنگ تزئینی و جواهر قایم کنید، سپس یک نقشه برای نشان دادن مسیر آن درست کنید.(برای اینکه قدیمی به نظر برسد، کمی قهوه روی آن بریزید تا لبه های نقشه تیره شود، تا کاغذ خیس است، لبه های آنرا پاره کنید.)

همچنین میتوانید نقشه را در قسمتی از خانه مخفی کنید و از کودکتان بخواهید که آن را پیدا کند.

 • شعبده بازی کنید

یک نمایش برای کودکانتان اجرا کنید یا حقه هایی از شعبده بازی را به کودکتان آموزش دهید و از او بخواهید که جلوی بقیه اعضای خانواده انجام دهد.

 • آشپزی کنید

بچه ها خیلی دوست دارند که آشپزی کنند، مخصوصا کیک، بیسکویت و پیتزا. به خاطر اینکه آنها خمیر را با انگشتانشان ورز می دهند. نگاه کردن به بلند شدن خمیر و له کردن و مشت زدن به آن برایشان خیلی جالب است.

 • قایم موشک

به این ترتیب که کسی که باید بقیه را پیدا کند با چشم های بسته تا ۱۰۰ میشمرد، سپس با صدای بلند می گوید: “حاضر هستید یا نه من دارم میام” . سپس به سراغ دیگر بچه ها میرود تا آنها پیدا کند، اگر کسی را دید باید بلند اسمش را بگوید و به طرف جایی که اول مشخص کرده بودید بدود، هرکدام زودتر به آنجا رسید برنده است، بقیه کسانی که قایم شده اند اگر بتوانند یواشکی و به دور از چشم کسی که دنبال آنها می گردد به جای اولیه برگردد برنده اند. بازی هنگامیکه همه افراد پیدا شوند ادامه دارد.

 • مهارت جدید بیاموزید

با کودکتان یک مهارت جدید یاد بگیرید، مانند اسب سواری، کوزه گری یا باله. بچه ها هنگامیکه می بینند که والدینشان هم تمایل به انجام انکار دارند بیشتر مشتاق به یادگیری می شوند.

 • فیلم ببینید

با فرزندانتان فیلمهای قدیمی ببینید، فیلمهای قدیمی می تواند برای کودکان خیلی جذاب باشد.

 • از ایستگاه آتش نشانی دیدن کنید

بیشتر ایستگاههای محلی تورهایی برای کودکان دارند، می توانید با کودکانتان از ایستگاه های آتش نشانی دیدن کنید.

 • برگ جمع کنید

به طبیعت بروید و از کودکتان بخواهید که انواع برگها را جمع کند و شکل های مختلفی با آنها بسازد، کودک شما می تواند بر روی کاغذ و با چسب کاردستی های زیبایی با برگ ها درست کند.

 • با هم به باشگاه ورزشی بروید

اگر نزدیک شما باشگاه ورزشی هست با هم به شنا، پیاده روی، دوچرخه سواری، فوتبال یا هر ورزش دلخواه دیگر بروید. با هم به مسابقات ورزشی بروید.

 • باغ وحش

فرزندانتان را به باغ وحش ببرید از آنها بخواهید که با حیوانات مهربان باشند، زیر نظر مسئول باغ وحش به آنها غذا بدهید. اینگونه ترس کودک شما از حیوان هم کم می شود.