tell-lies

چرا کودک من دروغ می گوید؟

مطمئنا اولین باری که شما از کودکتان دروغ می شنوید بسیار تعجب می کنید. البته یادگیری چگونگی دروغ گفتن بخشی از مراحل بزرگ شدن کودکان می باشد.

در اینجا چندین توصیه برای آموزش صادقانه حرف زدن به کودک آورده شده است که می تواند به شما در برخورد صحیح هنگام دروغ گفتن کودکتان به شما کمک کند.

چرا کودکان دروغ می گویند؟

 • برای مخفی کردن موضوعی و به دردسر نیفتادن به خاطر آن.
 • دیدن نحوه برخورد شما هنگامیکه از او دروغ می شنوید.
 • داستانشان را هیجانی تر کنند یا که اینکه بهتر به نظر برسند.
 • جلب توجه، حتی زمانیکه می دانند که شما حقیقت را میدانید.
 • بدست آوردن چیزی که می خواهند، برای مثال به مادربزرگ می گویند که “مامان به من اجازه داده قبل از شام چیپس بخورم.”

از چه زمانی کودکان شروع به دروغ گفتن می کنند؟

کودکان دروغ گفتن را از همان سنین پایین می آموزند، معمولا حدود سن ۳ سالگی. از زمانیکه او می فهمد که شما ذهن او را نمی خوانید، درنتیجه او می تواند بدون اینکه شما بفهمید چیزهایی بگوید که واقعیت ندارد.

بچه ها معمولا در بین سنین ۴-۶ سال بیشتر دروغ می گویند.  کودک شما هنگامیکه می تواند با چهره اش حس خود را نشان دهد و تن صدایش را با آنچه می گوید هماهنگ کند در دروغ گفتن نیز بهتر می شود.

در ۸ سالگی به خوبی بدون اینگه گیر بیفتند دروغ میتوانند بگویند.

بچه ها را تشویق به گفتن حقیقت کنید.

هنگامیکه کودک به اندازه کافی بزرگ شده است که تفاوت بین حقیقت و دروغ را بفهمد، بهتر است که او را به گفتن حقیقت تشویق و از او حمایت کنیم.

شما می توانید با تاکید بر اهمیت گفتن حقیقت در خانواده این کار را انجام دهید و صادق بودن او را ستایش کنید.

شما همچنین می توانید با گفتن اینکه من دروغ گفتن را دوست ندارم و صداقت را می پسندم او را تشویق به گفتن حقیقت کنید، برای مثال به او بگویید که ” وقتی به من دروغ می گویی من عصبانی و ناراحت می شوم و از تو ناامید می شوم.

نکاتی برای تشویق کردن او به صادق بودن:

 • هنگامیکه کودک شما شروع به گفتن داستانی که دروغ است می کند، شما می توانید با این جمله به او پاسخ دهید: “این داستانی که تعریف کردی خیلی جالبه ما می توانیم یک کتاب بنویسیم.” این کار تخیلات کودک شما را تقویت می کند بدون اینکه او را به گفتن دروغ تشویق کند.
 • به کودکتان کمک کنید که از موقعیتی که احساس کند که نیاز است دروغ بگوید دور کنید. برای مثال اگر کودکتان شیر را به زمین ریخته است و از او می پرسید که او اینکار را انجام داده است او احساس می کند که باید دروغ بگوید. برای اجتناب از این موقعیت شما فقط بگوئید “ریختن شیر یک اتفاق بود بیا با هم تمیزش کنیم”
 • اگر کودک شما رجز خوانی می کند یا در مورد کارهایش خیلی غلو می کند او دنبال تعریف و احترام از دیگران است. اگر این اتفاق برای او بسیار می افتد بهتر است که کودک خود را بیشتر ستایش و تمجید کنید، برای مثال هنگامیکه چیز جدیدی یاد میگیرد از او بسیار تعریف کنید. اینکار به افزایش اعتماد به نفس او کمک می کند.
 • به واضح و پی در پی در مورد رفتارهای قابل قبول و قوانین خانواده تان تاکید کنید.
 • اگر کودکتان مسئولیت کار اشتباه خود را به عهده گرفت او را به خاطر صادق بودنش تشویق کنید. به او بگویید که من خیلی از اینکه تو با من صادق بودی خوشحالم.
 • سعی کنید برای او کتاب و داستانهایی که در آن ها از اهمیت صادق بودن گفته شده است بخوانید مانند داستان چوپان دروغگو، این مثال کاملا واضحی از این است که چه طور دروغ گفتنش به ضرر او تمام شد.

چگونه دروغ گفتن او را رسیدگی کنیم؟

اگر کودک شما به صورت حساب شده دروغ گفت، اولین قدم این است که به او بفهمانید که دروغ گفتن کار درست و پسندیده ای نیست و به او علت این کار را بگویید و به او بفهمانید که ممکن است شما در آینده دیگر نتوانید به او اعتماد کنید.

قدم بعدی این است که عواقب کارش را بپذیرد. برای مثال اگر کودکتان بر روی دیوار نقاشی کشید و در مورد آن دروغ گفت، او را مجبود کنید که در تمیز کردن آن به شما کمک کند.

سعی کنید علت دروغ گفتن او را بفهمید. اگر کودک شما به خاطر توجه بیشتر این کار را می کند راههای مثبت بیشتری را برای اینکه بتوانید به او توجه بیشتری بکنید در نظر بگیرید. اگر او دروغ می گوید به خاطر اینکه به چیزی که می خواهد برسد برای مثال کتابی می خواهد ، راهی برای دادن جایزه به او پیدا کنید تا او بتواند کتاب را به دست آورد.

نکاتی برای رسیدگی به دروغ و دروغگویی:

 • از داستانی که کودک شما بیان میکند جک بسازید. برای مثال کودک شما می گوید که خرس تدی من این اسباب بازی را شکسته است. شما به حالت خنده و بازی به او بگویید که من دارم فکر می کنم که چرا باید تدی بیر این کار را انجام بده. همینگونه به گفتن جک ادامه دهید تا کودکتان مسئولیت کاری که انجام داده است را به عهده بگیرد، این گونه شما بدون اینکه درگیری یا جروبحث و خشونت داشته باشید به او درسی یاد داده اید.
 • از اینکه به کودتان بگویید که دروغگو می باشد پرهیز کنید. این برچسب برای اعتماد به نفس او اصلا مناسب نیست و حتی ممکن است که او را به بیشتر دروغ گفتن ترغیب کند. اگر کودک شما باور کند که دروغگو است ممکن است که به گفتن آن ادامه دهد. صحبت کردن با کودکتان در مورد رفتارهایش بسیار مفید تر و سودمند تر از برچسب زدن به او می باشد.

هنگامیکه بچه های بزرگتر دروغ می گویند چه کنیم؟

اگر فرزند شما دروغ می گوید شاید این کار برای او تبدیل به عادت شده است، بهترین کار صحبت کردن در مورد کار او به آرامی است، حتما برای این کار زمان بگذارید، به او بگویید که هنگامیکه او دروغ می گوید شما چه حسی دارید و چقدر ممکن است به روابط بین شما تاثیر بگذارد و اینکه به اعتماد شما به او لطمه میزند.