happy-parents-children

والدین شاد، فرزندان شادتر

نکته حائز اهمیت این است که والدینی که شادتر، فعالتر و مثبت اندیش هستند و به فعالیتهایی از قبیل ورزش می پردازند، زندگی عاشقانه تری دارند و در زندگی فرزندانشان تفاوت چشمگیری نسبت به خانواده هایی که بی تحرک و روابط سردی دارند ملاحظه می شود. همانگونه که فرزندان تاثیرپذیری زیادی از رفتار و روابط والدین دارند توصیه می شود که با داشتن زندگی سالم و شاد الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشید.

ازدواجتان را پرورش دهید

هنگامیکه ازدواج شما از گرمی افتاده است، فرزندان شما سردی بین شما و همسرتان را حس می کنند. فیلیپ کوآن پروفسور دانشگاه کالیفورنیا که سالهاس با همسرش دکتر کارولین پیپ کوآن در مورد خانواده ها مطالعه میکنند می گوید: “بچه هایی که رابطه والدینشان سرد شده است بیشتر از زوجهایی که شاد هستند مشکل رفتاری دارند.” به رابطه تان بعنوان محیط احساسی ای که فرزندانتان در آن زندگی می کنند فکر کنید. درست مانند اینکه شما می خواهید که آنها در هوای تمیز نفس بکشند و آب تمیز و خالص بنوشند، آنها باید در فضای عاشقانه ای نیز رشد کنند. دکتر کوآن می گوید: “حتی اگر شما در خودتان نیازی نمی بینید که با همسرتان قرار عاشقانه بگذارید یا با هم به گردش بروید این کار را به خاطر فرزندتان انجام دهید.”

همه ما می خواهیم که فرزندانمان در محیطی عاشقانه رشد کنند، اما این بدین معنی نیست که شما مکالمه تان را با همسرتان هر زمان که کودکتان می خواهد با شما صحبت کند قطع کنید. در حقیقت بهتر است که اگر شما می گویید که صبر کند تا صحبت شما تمام شود باید صبوری و حرف شنوی را یاد بگیرند. صبحانه جمعه ها در بیشتر خانواده ها مقدس است به خاطر اینکه کل خانواده می توانند دور هم باشند. فرض کنید شما و همسرتان دوست دارید هنگام صبحانه با هم مطالعه کنید و بعد از آن درباره آن با هم صحبت کنید، اما فرزند شما مرتب شما را صدا میزند و صحبت و کار شما را قطع می کند. در نتیجه بهتر است یک ساعت تایمر دار در اتاق بگذارید و به کودکتان بگویید که در آن زمان باید با خودش بازی کند و به گونه ای حداقل نیم ساعت خود را سرگرم کند. اگر او این کار را انجام داد می توانید برای او در آن روز جایزه یا امتیازی درنظر بگیرید.

زمانی را برای تنها بودن مشخص کنید

در طول هفته زمانی را برای وقت گذراندن با همسرتان بدون فرزندانتان در نظر بگیرید، سعی کنید روابط زناشوییتان در اولویت زندگیتان باشد. حتی اگر نمی توانید که به بیرون از منزل بروید بعد از اینکه فرزندانتان خوابیدن حتی با خاموش کردن چراغها و روشن کردن چند شمع شام را دونفره میل کنید و زمانی را برای خودتان داشته باشید. از خواهر یا مادر یا یک دوست مطمئن خواهش کنید که برای ساعتی فرزند شما را نگه دارند تا شما و همسرتان کمی با هم قدم بزنید.

فعالیت دو نفره ای را شروع کنید

سعی کنید با هم به یک کلاس مشترک بروید و مهارت جدیدی را با هم بیاموزید. با این کار می توانید زمان بیشتری با هم باشید و اینکه می توانید هنگام تمرین و تحلیل مواردی که آموزش دیده اید بیشتر از مصاحبت با هم لذت ببرید.

داشتن والدینی فعال و شاد باعث افزایش اعتماد به نفس و روحیه اجتماعی فرزندان شده و در نهایت سبب موفق شدن آنها در زندگی شخصی، اجتماعی و در جمع دوستان می‌شوند.